El dialett ampezzan (anpezan) l'è vuna di variant de la lengua ladina. Insemma al gardenes, el fassan, el badiott e 'l fodom a l'è consideraa vun di dialett del nucli principal del ladin. Caratteristegh Gramatega L'articol I agetiv Possessiv mè tò sò nòš/noštra (pl. nòštre/nòštres) vòš/vòštra (pl. vòštre/vòštres) sò Numerai un, 'na dói, dóa tré cuatro zinche sié sète òto nóe diéš undeš dódeš trédeš cuatòrdeš chineš sédeš dijasète dišdòto dišnóe vinte Pronomm Personai ió tu él/éra nós vós lóre/éres I verb Verb vess Indicativ present: ió són, tu te sós, él 'l é, nós són, vós sé, lóre i é. Indicativ imperfett: ió sèe, tu te sèes, él 'l èa, nós saón/seón, vós saà/seà, lóre i èa. Indicativ futur: ió saréi, tu te saràs, él el sarà, nós sarón, vós saré, lóre i sarà. Congiuntiv present: che ió sée, che tu te sées, che él el sée, che nós sóne, che vós séde, che lóre i sée. Congiuntiv imperfett: che ió fóse, che tu te fóses, che él el fóse, che nós i fosasóne, che vós fosasàde, che lóre i fóse. Condizional present: ió saràe, tu te saràes, él el saràe, nós fosasón, vós fosasà, lóre i saràe. Infinii present: èse. Particippi passaa: stà/stàda (pl. stàde/stàdes). Verb avè Indicativ present: ió éi, tu t'as, él 'l à, nós ón, vós aé, lóre i à. Indicativ imperfett: ió aée, tu t'aées, él 'l aéa, nós aón/aaón/aeón, vós aà/aaà/aeà, lóre i aéa. Indicativ futur: ió aaréi, tu t'aaràs, él 'l aarà, nós aarón, vós aaré, lóre i aarà. Congiuntiv present: che ió èbe, che tu t'èbes, che él 'l èbe, che nós óne/aóne, che vós aéde, che lóre i èbe. Congiuntiv imperfett: che ió aése, che tu t'aéses, che él 'l aése, che nós aasón(e), che vós aasàde/aesàde, che lóre i aése. Condizional present: ió aaràe, tu t'aaràes, él 'l aaràe, nós aasón, vós aasà, lóre i aaràe. Infinii present: aé. Particippi passaa: abù/abùda (pl. abùde/abùdes). I coniugazion Indicativ present: ió magno, tu te magnes, él el magna, nós magnón, vós magné, lóre i magna. Indicativ imperfett: ió magnàe, tu te magnàes, él el magnàa, nós magnaón, vós magnaà, lóre i magnàa. Indicativ futur: ió magnaréi, tu te magnaràs, él el magnarà, nós magnarón, vós magnaré, lóre i magnarà. Congiuntiv present: che ió magne, che tu te magnes, che él el magna, che nós magnóne, che vós magnade, che lóre i magne. Congiuntiv imperfett: che ió magnàse, che tu te magnàses, che él el magnàse, che nós magnasóne, che vós magnasàde, che lóre i magne. Condizional present: ió magnaràe, tu te magnaràes, él el magnaràe, nós magnasón, vós magnasà, lóre i magnaràe. Infinii present: magnà. Particippi passaa: magnà/magnada (pl. magnade/magnades). II coniugazion Indicativ present: ió védo, tu te védes, él el véde, nós vedón, vós vedé, lóre i véde. Indicativ imperfett: ió vedée, tu te vedées, él el vedéa, nós vedaón, vós vedaà, lóre i vedéa. Indicativ futur: ió vedaréi, tu te vedaràs, él el vedarà, nós vedarón, vós vedaré, lóre i vedarà. Congiuntiv present: che ió véde, che tu te védes, che él el véde, che nós vedóne, che vós vedéde, che lóre i véde. Congiuntiv imperfett: che ió vedése, che tu te vedéses, che él el vedése, che nós vedasóne, che vós vedasàde, che lóre i vedése. Condizional present: ió vedaràe, tu te veraràes, él el vedaràe, nós vedasón, vós vedasà, lóre i vedaràe. Infinii present: vède. Particippi passaa: vedù/veduda (pl. vedude/vedudes). IV coniugazion Indicativ present: ió drómo, tu te drómes, él el dróme, nós dromón, vós dromì, lóre i dróme. Indicativ imperfett: ió dromìe, tu te dromìes, él el dromìa, nós dromiaón, vós dromiaà, lóre i dromìa. Indicativ futur: ió dromiréi, tu te dromiràs, él el dromirà, nós dromirón, vós dromiré, lóre i dromirà. Congiuntiv present: che ió dróme, che tu te drómes, che él el dróme, che nós dromóne, che vós dromide, che lóre i dróme. Congiuntiv imperfett: che ió dromìse, che tu te dromìses, che él el dromìse, che nós dromisóne, che vós dromisàde, che lóre i dromìse. Condizional present: ió dromiràe, tu te dromiràes, él el dromiràe, nós dromisón, vós dromisà, lóre i dromiràe. Infinii present: dromì. Particippi passaa: dromì/dromida (pl. dromide/dromides). Verb podè Indicativ present: ió pós, tu te pós, él el pó, nós podón, vós podé, lóre i pó. Indicativ imperfett: ió podée, tu te podées, él el podéa, nós podaón, vós podaà, lóre i podéa. Indicativ futur: ió podaréi, tu te podaràs, él el podarà, nós podarón, vós podaré, lóre i podarà. Congiuntiv present: che ió póse, che tu te póse, che él el póse, che nós podóne, che vós podéde, che lóre i póse. Congiuntiv imperfett: che ió podése, che tu te podése, che él el podése, che nós podasóne, che vós podasàde, che lóre i podése. Condizional present: ió podaràe, tu te podaràe, él el podaràe, nós podasón, vós podasà, lóre i podaràe. Infinii present: podé. Particippi passaa: podù/poduda (pl. podude/podudes).

Vos corelaa Lengua ladina Dialett cadorin Cortina d'Ampezzo A