Els 100 metres masculins del Campionat d'Europa d'atletisme de 2010 es van celebrar el 27 i 28 de juliol a l'Estadi Olímpic Lluís Companys.

Medallistes OrChristophe Lemaitre10.11 |- |bgcolor="silver"|Argent||Mark Lewis-Francis||10.18 22px|Millor marca personal de la temporadaBronzeMartial Mbandjock'''10.18

Rècords Rècords vigents amb anterioritat al Campionat d'Europa d'Atletisme 2010Rècord del Món Usain Bolt 9.58Berlín, Alemanya16 d'agost de 2009Rècord d'Europa Francis Obikwelu 9.86Atenes, Grècia22 d'agost de 2004Rècord del Campionat Francis Obikwelu 9.99Göteborg, Suècia8 d'agost de 2006Rècord Mundial de l'Any Asafa Powell Usain Bolt 9.82Roma, ItàliaLausana, Suïssa10 de juny de 20108 de juliol de 2010Rècord d'Europa de l'Any Christophe Lemaitre 9.98Valença, Occitània9 de juliol de 2010

Calendari Data Hora Ronda 27 de juliol de 2010 19:15 Ronda 1 28 de juliol de 2010 19:50 Semifinals 28 de juliol de 2010 21:45 Final

Resultats Ronda 1 Es classifiquen per a semifinals els quatre millors temps de cada mànega (Q) i els quatre millors resultats posteriors (q).

Mànega 1 Pos. Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 2 Dwain Chambers 0.17710.21 Q 2 6 Ronald Pognon 0.17310.46 Q 3 8 Robert Kubaczyk 0.166 10.51 Q 4 4 Ronalds Arājs 0.175 10.52 Q 5 7 Jesper Simonsen 0.15810.62 6 3 Tom Kling-Baptiste 0.154 10.64 7 5 Jan Veleba 0.178 10.68 Vent: -1.5 m/s

Mànega 2 Pos. Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 6 Martial Mbandjock 0.162 10.26 Q 2 4 Emanuele Di Gregorio 0.166 10.31 Q 3 8 Matic Osovnikar 0.15710.36 Q, 22px|Millor marca personal de la temporada 4 2 Alexander Kosenkow 0.161 10.44 Q 5 7 Dmitriy Glushchenko 0.184 10.44 q, 22px|Millor marca personal de la temporada 6 3 Ángel David Rodríguez 0.18910.45 q 7 5 Panayiotis Ioannou 0.17410.61 Vent: -1.2 m/s

Mànega 3 Pos. Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 1 Francis Obikwelu 0.17610.27 Q 2 8 Tobias Unger 0.168 10.35 Q 3 3 Simone Collio 0.191 10.43 Q 4 4 Hannu Hämäläinen 0.15810.49 Q 5 5 Paweł Stempel 0.20710.58 q 6 2 Mario Bonello 0.18411.09 7 6 Nedim Čović 0.16834.89 7 Dominic Carroll NF DSQ Vent: -0.8 m/s

Mànega 4 Pos. Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 3 Jaysuma Saidy Ndure 0.149 10.31 Q 2 2 Ryan Moseley 0.15410.38 Q 3 7 James Dasaolu 0.23110.40 Q 4 4 Christian Blum 0.161 10.57 Q 5 6 Joni Rautanen 0.18810.63 6 5 Gregor Kokalovic 0.17410.68 7 8 Arman Andreasyan 0.256 11.01 Vent: -1.6 m/s

Mànega 5 Pos. Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 4 Christophe Lemaitre 0.16910.19 Q 2 3 Mark Lewis-Francis 0.20110.23 Q 3 7 Fabio Cerutti 0.160 10.38 Q 4 8 Jason Smyth 0.165 10.43 Q 5 6 Dariusz Kuć 0.15810.53 q 6 2 Mikhail Idrisov 0.16210.62 7 5 İzzet Safer 0.16510.68 Vent: -1.4 m/s

Resum Pos. Mànega Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 5 4 Christophe Lemaitre 0.16910.19 Q 2 1 2 Dwain Chambers 0.17710.21 Q 3 5 3 Mark Lewis-Francis 0.20110.23 Q 4 2 6 Martial Mbandjock 0.162 10.26 Q 5 3 1 Francis Obikwelu 0.17610.27 Q 6 2 4 Emanuele Di Gregorio 0.166 10.31 Q = 4 3 Jaysuma Saidy Ndure 0.149 10.31 Q 8 3 8 Tobias Unger 0.168 10.35 Q 9 2 8 Matic Osovnikar 0.15710.36 Q, 22px|Millor marca personal de la temporada 10 5 7 Fabio Cerutti 0.160 10.38 Q = 4 2 Ryan Moseley 0.15410.38 Q 12 4 7 James Dasaolu 0.23110.40 Q 13 3 3 Simone Collio 0.191 10.43 Q = 5 8 Jason Smyth 0.165 10.43 Q 15 2 2 Alexander Kosenkow 0.161 10.44 Q 16 2 7 Dmitriy Glushchenko 0.184 10.44 q, 22px|Millor marca personal de la temporada 17 2 3 Ángel David Rodríguez 0.18910.45 q 18 1 6 Ronald Pognon 0.17310.46 Q 19 3 4 Hannu Hämäläinen 0.15810.49 Q 20 1 8 Robert Kubaczyk 0.166 10.51 Q 21 1 4 Ronalds Arājs 0.175 10.52 Q 22 5 6 Dariusz Kuć 0.15810.53 q 23 4 4 Christian Blum 0.161 10.57 Q 24 3 5 Paweł Stempel 0.20710.58 q 25 2 5 Panayiotis Ioannou 0.17410.61 26 5 2 Mikhail Idrisov 0.16210.62 = 1 7 Jesper Simonsen 0.15810.62 28 4 6 Joni Rautanen 0.18810.63 29 1 3 Tom Kling-Baptiste 0.154 10.64 30 4 5 Gregor Kokalovic 0.17410.68 = 5 5 İzzet Safer 0.16510.68 = 1 5 Jan Veleba 0.178 10.68 33 4 8 Arman Andreasyan 0.256 11.01 34 3 2 Mario Bonello 0.18411.09 35 3 6 Nedim Čović 0.16834.89 - 3 7 Dominic Carroll NF DSQ

Semifinals Es classifiquen per a la final els dos millors temps de cada mànega (Q) i els dos millors resultats posteriors (q).

Semifinal 1 Pos. Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 5 Christophe Lemaitre 0.17510.06 Q 2 6 Emanuele Di Gregorio 0.16810.17 Q, 22px|Millor marca personal 3 4 Mark Lewis-Francis 0.17610.21 q, =22px|Millor marca personal de la temporada 4 7 Jason Smyth 0.15910.46 5 1 Ronalds Arājs 0.15310.47 6 8 Hannu Hämäläinen 0.158 10.47 7 3 Tobias Unger 0.15810.52 8 2 Paweł Stempel 0.17810.53 Vent: -1.2 m/s

Semifinal 2 Pos. Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 5 Dwain Chambers 0.16310.10 Q 2 4 Jaysuma Saidy Ndure 0.17910.16 Q 3 7 Simone Collio 0.16410.23 q 4 3 Ryan Moseley 0.16110.27 5 8 Alexander Kosenkow 0.17010.38 6 6 Ronald Pognon 0.14710.43 7 2 Dmitriy Glushchenko 0.19310.50 8 1 Dariusz Kuć 0.20810.65 Vent: -0.1 m/s

Semifinal 3 Pos. Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 5 Martial Mbandjock 0.16110.19 Q 2 4 Francis Obikwelu 0.17210.25 Q 3 8 James Dasaolu 0.22410.31 4 6 Fabio Cerutti 0.15810.33 5 3 Matic Osovnikar 0.17310.51 6 1 Ángel David Rodríguez 0.17310.51 7 7 Robert Kubaczyk 0.16010.55 8 2 Christian Blum 0.15410.69 Vent: -1.0 m/s

Resum Pos. Mànega Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota 1 1 5 Christophe Lemaitre 10.06 Q 2 2 5 Dwain Chambers 10.10 Q 3 2 4 Jaysuma Saidy Ndure 10.16 Q 4 1 6 Emanuele Di Gregorio 10.17 Q, 22px|Millor marca personal 5 3 5 Martial Mbandjock 10.19 Q 6 1 4 Mark Lewis-Francis 10.21 q 7 2 7 Simone Collio 10.23 q 8 3 4 Francis Obikwelu 10.25 Q 9 2 3 Ryan Moseley 10.27 10 3 8 James Dasaolu 10.31 11 3 6 Fabio Cerutti 10.33 12 2 8 Alexander Kosenkow 10.38 13 2 6 Ronald Pognon 10.43 14 1 7 Jason Smyth 10.46 15 1 1 Ronalds Arājs 10.47 = 1 8 Hannu Hämäläinen 10.47 17 2 2 Dmitriy Glushchenko 10.50 18 3 3 Matic Osovnikar 10.51 = 3 1 Ángel David Rodríguez 10.51 20 1 3 Tobias Unger 10.52 21 1 2 Paweł Stempel 10.53 22 3 7 Robert Kubaczyk 10.55 23 2 1 Dariusz Kuć 10.65 24 3 2 Christian Blum 10.69

Final miniatura|upright=1.5|Christophe Lemaitre guanyant la final de 100 m. Pos. Carril Nom Nacionalitat Reacció Temps Nota Medalla d'or 6 Christophe Lemaitre 0.224 10.11 Medalla de plata 2 Mark Lewis-Francis 0.164 10.18 22px|Millor marca personal de la temporada Medalla de bronze 4 Martial Mbandjock 0.168 10.18 4 7 Francis Obikwelu 0.171 10.18 22px|Millor marca personal de la temporada 5 3 Dwain Chambers 0.154 10.18 6 5 Jaysuma Saidy Ndure 0.186 10.31 7 8 Emanuele Di Gregorio 0.223 10.34 8 1 Simone Collio 0.150 NF DSQ Vent: -1.0 m/s

Referències

Resultat de la Ronda 1 Resultat de la Semifinal Resultat de la Final

Categoria:Competicions atlètiques a Barcelona Categoria:Competicions esportives del 2010 a Catalunya