Na llingua catalana hai tres conxugaciones verbales que la so vocal temática caracteriza'l verbu como perteneciente a una conxugación, y que polo xeneral apaez nel infinitivu al llau d'una -r que ye la desinencia d'infinitivu puramente dicha.

Introducción Esisten cinco modelos de conxugaciones verbales. Conxugación Vocal temática Infinitivos modelos Llatín I -a- estudi-ar STUDIĀRE IIa -e- tém-er TEMĒRE IIb -e- perd-re PERDĔRE IIIa -i- serv-dir SERVĪRE IIIb -i- dorm-dir DORMĪRE Nel modelu IIIb, perteneciente a la tercer conxugación, como dormir (conxugación pura), tán los verbos llamaos incoativos, como "sirvir", qu'añaden un pseudomorfema (-eix- nel Catalán Central, con una gran variación dialeutal) en determinaes formes.

Frecuentemente identifícase la conxugación de los verbos pol acabáu d'infinitivu, pero hai unos pocos casos de verbos irregulares n'infinitivos, que se caractericen, precisamente, pola ausencia de vocal temática. Estos casos son, por casu, "dir" y "dur". Podemos reconocer la so conxugación pol xerundiu, nel que sí atopamos la vocal temática.

Infinitivu Xerundiu Vocal temática Modelu de conxugación di + r di + e + nt -e- II b du + r du + e + nt -e- II b

De siguío recuéyense toles formes d'usu xeneral pa los siguientes grandes dialeutos catalanes: variedaes centrales (C), noroccidentales (N), roselloneses (R), valencianos (V), de valencianu bien formal (VF), y baleáricos (B). Cada unu d'estos presenten variaciones na morfoloxía verbal, y toes tán consideraes como correutes y, por tanto, parte de la llingua normativa. Los verbos en cursiva son formes pertenecientes al ámbitu llingüísticu específicu del so área d'usu tradicional, ente que'l restu de los verbos son de formes del ámbitu xeneral catalán, esto ye, utilícense en dos o más árees d'usu tradicional.

Verbos regulares Modelu I Modelu II Modelu IIIa Modelu IIIb Infinitivu cantar perdre témer patir trair dormir Xerundiu cantant perdent tement patint traint dormint Participiu cantat, cantadacantats, cantades perdut, perdudaperduts, perdudes temut, temudatemuts, temudes patit, patidapatits, patides traït, traïdatraïts, traïdes dormit, dormidadormits, dormides Indicativu Present cant-oC,N, canteV, cantB, cantiR ² cant-ye * cant-a * cant-em, cantamB cant-eu, cantauB cant-en perd-o, perdB,V perd-s perd- perd-em perd-eu perd-en tem-o, temB,V, temiR tem-s tem- tem-em tem-eu tem-en pat-eixoC, patixoN, patiscV, patescB,VF, pateixiR ³ pat-eixes, patixesN,V pat-eix, patixN,V pat-im pat-iu pat-eixen, patixenN,V tra-eixoC, traïxoN, traïscV, traescB,VF, traeixiR tra-eixes, traïxesN,V tra-eix, traïxN,V tra-ïm tra-ïu tra-eixen, traïxenN,V dorm-o, dormB,V, dormiR dorm-s dorm- dorm-im dorm-iu dorm-enPerfet he cantat has cantat hai cantat hem/havem cantat heu/haveu cantat han cantat he perdut has perdut hai perdut hem/havem perdut heu/haveu perdut han perdut he temut has temut hai temut hem/havem temut heu/haveu temut han temut he patit has patit hai patit hem/havem patit heu/haveu patit han patit he traït has traït hai traït hem/havem traït heu/haveu traït han traït he dormit has dormit hai dormit hem/havem dormit heu/haveu dormit han dormitImperfet cant-ava cant-aves cant-ava cant-àvem cant-àveu cant-aven perd-ia perd-ies perd-ia perd-íem perd-íeu perd-ien tem-ia tem-ies tem-ia tem-íem tem-íeu tem-ien pat-ia pat-ies pat-ia pat-íem pat-íeu pat-ien tra-ïa tra-ïes tra-ïa tra-íem tra-íeu tra-ïen dorm-ia dorm-ies dorm-ia dorm-íem dorm-íeu dorm-ienPlusquamperfet havia cantat havies cantat havia cantat havíem cantat havíeu cantat havien cantat havia perdut havies perdut havia perdut havíem perdut havíeu perdut havien perdut havia temut havies temut havia temut havíem temut havíeu temut havien temut havia patit havies patit havia patit havíem patit havíeu patit havien patit havia traït havies traït havia traït havíem traït havíeu traït havien traït havia dormit havies dormit havia dormit havíem dormit havíeu dormit havien dormitPassat (simple) cant-í cant-llabres cant-à cant-àrem cant-àreu cant-llabren perd-í perd-yes perd-é perd-érem perd-éreu perd-eren tem-í tem-yes tem-é tem-érem tem-éreu tem-eren pat-í pat-ires pat-í pat-írem pat-íreu pat-iren tra-í tra-ïres tra-í tra-írem tra-íreu tra-ïren dorm-í dorm-ires dorm-í dorm-írem dorm-íreu dorm-irenPassat anterior (s) haguí cantat hagueres cantat hagué cantat haguérem cantat haguéreu cantat hagueren cantat haguí perdut hagueres perdut hagué perdut haguérem perdut haguéreu perdut hagueren perdut haguí temut hagueres temut hagué temut haguérem temut haguéreu temut hagueren temut haguí patit hagueres patit hagué patit haguérem patit haguéreu patit hagueren patit haguí traït hagueres traït hagué traït haguérem traït haguéreu traït hagueren traït haguí dormit hagueres dormit hagué dormit haguérem dormit haguéreu dormit hagueren dormitPassat (perifràstic) vaig cantar vas/vares cantar va cantar vam/vàrem cantar vau/vàreu cantar van/varen cantar vaig perdre vas/vares perdre va perdre vam/vàrem perdre vau/vàreu perdre van/varen perdre vaig témer vas/vares témer va témer vam/vàrem témer vau/vàreu témer van/varen témer vaig patir vas/vares patir va patir vam/vàrem patir vau/vàreu patir van/varen patir vaig trair vas/vares trair va trair vam/vàrem trair vau/vàreu trair van/varen trair vaig dormir vas/vares dormir va dormir vam/vàrem dormir vau/vàreu dormir van/varen dormirPassat anterior (p) vaig haver cantat vas/vares haver cantat va haver cantat vam/vàrem haver cantat vau/vàreu haver cantat van/varen haver cantat vaig haver perdut vas/vares haver perdut va haver perdut vam/vàrem haver perdut vau/vàreu haver perdut van/varen haver perdut vaig haver temut vas/vares haver temut va haver temut vam/vàrem haver temut vau/vàreu haver temut van/varen haver temut vaig haver patit vas/vares haver patit va haver patit vam/vàrem haver patit vau/vàreu haver patit van/varen haver patit vaig haver traït vas/vares haver traït va haver traït vam/vàrem haver traït vau/vàreu haver traït van/varen haver traït vaig haver dormit vas/vares haver dormit va haver dormit vam/vàrem haver dormit vau/vàreu haver dormit van/varen haver dormitFutur cantar-é cantar-às cantar-à cantar-em cantar-eu cantar-an perdr-é perdr-às perdr-à perdr-em perdr-eu perdr-an tarrecer-é tarrecer-às tarrecer-à tarrecer-em tarrecer-eu tarrecer-an patir-é patir-às patir-à patir-em patir-eu patir-an trair-é trair-às trair-à trair-em trair-eu trair-an dormir-é dormir-às dormir-à dormir-em dormir-eu dormir-anFutur perfet hauré cantat hauràs cantat haurà cantat haurem cantat haureu cantat hauran cantat hauré perdut hauràs perdut haurà perdut haurem perdut haureu perdut hauran perdut hauré temut hauràs temut haurà temut haurem temut haureu temut hauran temut hauré patit hauràs patit haurà patit haurem patit haureu patit hauran patit hauré traït hauràs traït haurà traït haurem traït haureu traït hauran traït hauré dormit hauràs dormit haurà dormit haurem dormit haureu dormit hauran dormitCondicional cantar-ia cantar-ies cantar-ia cantar-íem cantar-íeu cantar-ien perdr-ia 4 perdr-ies perdr-ia perdr-íem perdr-íeu perdr-ien tarrecer-ia tarrecer-ies tarrecer-ia tarrecer-íem tarrecer-íeu tarrecer-ien patir-ia patir-ies patir-ia patir-íem patir-íeu patir-ien trair-ia trair-ies trair-ia trair-íem trair-íeu trair-ien dormir-ia dormir-ies dormir-ia dormir-íem dormir-íeu dormir-ienCondicional perfet hauria/haguera cantat hauries/hagueres cantat hauria/haguera cantat hauríem/haguérem cantat hauríeu/haguéreu cantat haurien/hagueren cantat hauria/haguera perdut hauries/hagueres perdut hauria/haguera perdut hauríem/haguérem perdut hauríeu/haguéreu perdut haurien/hagueren perdut hauria/haguera temut hauries/hagueres temut hauria/haguera temut hauríem/haguérem temut hauríeu/haguéreu temut haurien/hagueren temut hauria/haguera patit hauries/hagueres patit hauria/haguera patit hauríem/haguérem patit hauríeu/haguéreu patit haurien/hagueren patit hauria/haguera traït hauries/hagueres traït hauria/haguera traït hauríem/haguérem traït hauríeu/haguéreu traït haurien/hagueren traït hauria/haguera dormit hauries/hagueres dormit hauria/haguera dormit hauríem/haguérem dormit hauríeu/haguéreu dormit haurien/hagueren dormit Suxuntivu Presente cant-i, cante * cant-is, cantes cant-i, cante * cant-em cant-eu cant-in, canten perd-i, perda perd-is, perdes perd-i, perda perd-em perd-eu perd-in, perden tem-i, tema * tem-is, tarreces tem-i, tema * tem-em tem-eu tem-in, tarrecen pat-eixi, patisca, patescaVF,B, patesquiB pat-eixis, patisques, patesquesVF,B, patesquisB pat-eixi, patisca, patescaVF,B, patesquiB pat-im, patiguemB pat-iu, patigueuB pat-eixin, patisquen, patesquenVF,B, patesquinB tra-eixi, traïsca, traescaVF,B, traesquiB tra-eixis, traïsques, traesquesVF,B, traesquisB tra-eixi, traïsca, traescaVF,B, traesquiB tra-ïm, traïguemB tra-ïu, traïgueuB tra-eixin, traïsquen, traesquenVF,B, traesquinB dorm-i, dorma dorm-is, dormes dorm-i, dorma dorm-im, dormiguemB dorm-iu, dormigueuB dorm-in, dormenPretéritu imperfectu cant-és, cantaraV, cantàsB,VF cant-essis, cantesses, cantaresV, cantassesB,VF, cantassisB, cant-és, cantaraV, cantàsB,VF cant-éssim, cantéssem, cantàremV, cantàssemB,VF, cantàssimB cant-éssiu, cantésseu, cantàreuV, cantàsseuB,VF, cantàssiuB cant-essin, cantessen, cantarenV, cantassenB,VF, cantassinB perd-és, perderaV perd-essis, perdesses perderesV perd-és, perderaV perd-éssim, perdéssem, perdéremV perd-éssiu, perdésseu, perdéreuV perd-essin, perdessen, perderenV tem-és, temeraV tem-essis, temesses, temeresV tem-és, temeraV tem-éssim, teméssem, teméremV tem-éssiu, temésseu, teméreuV tem-essin, teméssen temerenV pat-ís, patiraV pat-issis, patisses, patiresV pat-ís, patiraV pat-íssim, patíssem, patíremV pat-íssiu, patísseu, patíreuV pat-issin, patisen, patirenV tra-ís, traïraV tra-ïssis, traïsses, traïresV tra-ís, traïraV tra-íssim, traíssem, traíremV tra-íssiu, traísseu, traíreuV tra-ïssin, traïssen, traïrenV dorm-ís, dormiraV dorm-issis, dormisses, dormiresV dorm-ís, dormiraV dorm-íssim, dormíssem, dormíremV, * dorm-íssiu, dormísseu, dormíreuV dorm-issin, dormísseu, dormirenVPerfectu Hagi/haja cantat hagis/hages cantat hagi/haja cantat hàgim/hàguem cantat hàgiu/hàgueu cantat hàgin/haguen cantat Hagi/haja perdut hagis/hages perdut hagi/haja perdut hàgim/hàguem perdut hàgiu/hàgueu perdut hàgin/haguen perdut Hagi/haja temut hagis/hages temut hagi/haja temut hàgim/hàguem temut hàgiu/hàgueu temut hàgin/haguen temut Hagi/haja patit hagis/hages patit hagi/haja patit hàgim/hàguem patit hàgiu/hàgueu patit hàgin/haguen patit Hagi/haja traït hagis/hages traït hagi/haja traït hàgim/hàguem traït hàgiu/hàgueu traït hàgin/haguen traït Hagi/haja dormit hagis/hages dormit hagi/haja dormit hàgim/hàguem dormit hàgiu/hàgueu dormit hàgin/haguen dormitImperfectu Hagués/hagueraV cantat Haguessis/haguesses/hagueresV cantat Hagués/hagueraV cantat Haguéssim/haguéssem/haguéremV cantat Haguéssiu/haguésseu/haguéreuV cantat Haguessin/haguessen/haguerenV cantat Hagués/hagueraV perdut Haguessis/haguesses/hagueresV perdut Hagués/hagueraV perdut Haguéssim/haguéssem/haguéremV perdut Haguéssiu/haguésseu/haguéreuV perdut Haguessin/haguessen/haguerenV perdut Hagués/hagueraV temut Haguessis/haguesses/hagueresV temut Hagués/hagueraV temut Haguéssim/haguéssem/haguéremV temut Haguéssiu/haguésseu/haguéreuV temut Haguessin/haguessen/haguerenV temut Hagués/hagueraV patit Haguessis/haguesses/hagueresV patit Hagués/hagueraV patit Haguéssim/haguéssem/haguéremV patit Haguéssiu/haguésseu/haguéreuV patit